فلوراید تراپی و بایدها و نبایدهای پس از آن

اگر اینجا هستید و این مطلب را می خوانید، می توان حدس زد که اخیراً فلوراید تراپی داشته اید یا در آینده به آن نیاز خواهید داشت! در هر صورت، آماده باشید زیرا در این مقاله اطلاعات مهم و جالبی در مورد فلوراید تراپی و مراقبت های بعد از آن را مرور خواهیم کرد!

افرادی که تحت فلوراید تراپی قرار گرفته اند اغلب می پرسند: “بعد از فلوراید تراپی چه زمانی می توانم دندان هایم را مسواک بزنم؟” خوب، پاسخ این پرسش به چند چیز بستگی دارد! اول اینکه به نوع درمانی شما دارد (روش های مختلفی وجود دارند) و توصیه های دندانپزشک شما بستگی می دهد!

فلوراید تراپی: چگونه انجام می شود؟

اگر می خواهید اولین درمان فلوراید را انجام دهید، به خواندن ادامه دهید، این بخش برای شما مناسب است! فلوراید تراپی یا درمان فلوراید نوعی روش است که با هدف معدنی سازی مجدد مینای دندان ها انجام می شود و در دندانپزشکی پیشگیرانه استفاده می شود.

این روش در اکثر موارد حدود ۴۵ دقیقه طول می کشد. قبل از درمان، دندانپزشک شما ابتدا حفره های دهان شما را بررسی خواهد کرد و سپس مشخص می کند که آیا درمان پایدار است یا خیر.

  • چرا فلوراید برای مراقبت از دندان ها مهم است؟

آیا می دانسته اید فلوراید یک ماده معدنی است؟ آری! احتمالاً در تبلیغات خمیر دندان ها در مورد آن چیزهایی شنیده باشید و اغلب روی بسته بندی های خمیر دندان ها مشاهده می شود. معمولاً دندانپزشکان استفاده از خمیر دندان حاوی فلوراید را توصیه می کنند!

اگر تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که چرا، در اینجا به این پرسش شما پاسخ داده ایم. این ماده معدنی کمیاب که به طور طبیعی در آب، خاک، سنگ ها و بسیاری از مواد غذایی وجود دارد، بیشتر به عنوان یک ماده تشکیل دهنده خمیر دندان شناخته می شود که به پیشگیری و معکوس کردن حفره ها یا پوسیدگی دندان ها کمک می کند.

چگونه؟ خوب، فلوراید سطح خارجی دندان که به مینای دندان معروف است، را تقویت می کند. مینای دندان گرچه به خودی خود توضیح می دهد، مهم است زیرا از لایه های داخلی دندان ها که به عاج نیز معروف هستند، محافظت می کند.

با توجه به اینکه ما مقدار زیادی نوشیدنی های شیرین و اسیدی گرم یا سرد مصرف می کنیم، اطمینان از قوی ماندن مینای دندان بسیار مهم است. دندان ها بدون مینای دندان بیشتر در معرض پوسیدگی دندان و سایر بیماری های دندانی قرار دارند.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  لبخند لثه ای یا لبخند لثه نما چیست و چگونه درمان می شود؟

مانند بسیاری از ترکیبات طبیعی و مواد شیمیایی، فلوراید بیش از حد می تواند سمی باشد و باعث تغییر رنگ دندان ها، معدنی شدن ضعیف و لکه دار شدن مینای دندان ها شود.

این توضیح می دهد که چرا برخی از خمیر دندان های «فاقد فلوراید» را خواهید دید، گرچه گفته می شود که خمیر دندان های حاوی فلوراید برای کنترل حفره بهتر هستند.

واقعیت جالب: مینای دندان پس از الماس دومین ماده سخت در جهان است.

فلوراید تراپی

فلوراید تراپی

بعد از فلوراید تراپی چه زمانی می توان غذا خورد؟

هنگامی که صحبت از مراقبت از دندان به میان می آید، همیشه دستورالعمل های داده شده توسط دندانپزشک خود را دنبال کنید! اکنون، وقتی صحبت از فلوراید تراپی موضعی می شود، فلوراید باید حداقل نیم ساعت روی دندان های شما بماند.

بنابراین، در این ۳۰ دقیقه از سیگار کشیدن، غذا خوردن و شستشوی دهان خودداری کنید. طی این ۳۰ دقیقه، مینای دندان های شما مواد معدنی طبیعی را تا حد امکان جذب می کند. به طور کلی، اگر یک وعده غذایی قبل از قرار ملاقات میل کنید (همیشه دندان های خود را به طور کامل و دقیق مسواک بزنید) ناراحت کننده نیست.

و حتی اگر این کار را انجام ندادید، تا زمانی که مطب دندانپزشک خود را ترک می کنید، سوار ماشین خود می شوید و به سمت خانه خود می روید، ۳۰ دقیقه بیشتر طول خواهد کشید. حتی اگر ممکن است وسوسه شوید که چیزی بخورید، بسیار مهم است که این کار را نکنید و به قانون ۳۰ دقیقه بعد از درمان احترام بگذارید.

دنبال کردن دستورالعمل ها همچنین تضمین می کند که ارزش سرمایه گذاری خود روی سلامت دندان های خود را حفظ می کنید زیرا خوردن یا مسواک زدن دندان ها بلافاصله پس از درمان ممکن است مانع جذب فلوراید شوند.

بعد از فلوراید تراپی چه زمانی می توان دندان ها را مسواک زد؟

بعد از فلوراید تراپی، حداقل ۴ تا ۶ ساعت باید از مسواک زدن دندان های خود اجتناب کنید. اگر تا به حال فلوراید تراپی انجام داده باشید، ممکن است با عواقب بعد از انجام این فرایند آشنایی داشته باشید. یکی از بیماران ابراز داشته است در طول سال ها چندین درمان تخصصی فلوراید انجام داده ام و گاهی اوقات لثه ها و دندان هایم کمی حساس می شوند که کاملاً طبیعی است. این فرآیند کاملاً بدون درد است و شامل زدن وارنیش یا ژل فلوراید توسط دندانپزشک یا پرستار مانند رنگ روی دندان ها است.

با این حال، مسواک زدن و نخ دندان کشیدن ممکن است فلوراید را از بین ببرد و کل این فرایند را بیهوده کند. قانون ۳۰ دقیقه فقط در مورد غذا خوردن صدق می کند، نه مسواک زدن، زیرا جویدن غذا مقدار زیادی فلوراید را از بین نخواهد برد.

بنابراین، ۶ ساعت پس از درمان، می توانید مسواک زدن و نخ دندان کشیدن را از سر بگیرید.

فلوراید تراپی

فلوراید تراپی

فلوراید تراپی: مراقبت های بعدی

پس، ما بعد از فلوراید تراپی مسواک زدن، نخ دندان کشیدن و غذا خوردن را کنار گذاشته ایم. با این حال، کارهای بیشتری وجود دارند که باید انجام شوند! همانطور که گفته شد ممکن است دندان ها و لثه های شما کمی حساس به نظر برسند، به این معنا که نوشیدن نوشیدنی های سرد یا گرم تجربه خوشایندی نخواهد بود!

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  طراحی لبخند چیست و چگونه انجام می شود؟

همچنین حداقل به مدت ۴ ساعت از خوردن غذاهای ترد و خشک و مصرف الکل خودداری کنید. نوشیدنی ها و غذاهای بسیار اسیدی نیز در صدر فهرست کارهایی قرار دارند که “نباید انجام شوند”، زیرا ممکن است جذب فلوراید را مختل کنند.

دندانپزشک شما احتمالاً گفته است که از دهانشویه های حاوی فلوراید بدون نسخه استفاده نکنید. پس از شش ساعت، باید دندان های خود را مسواک بزنید و نخ دندان بکشید تا فلوراید باقی مانده از روی دندان ها پاک شود.

درمان فلوراید: وارنیش فلوراید در مقابل ژل یا فوم درمانی

اگر انجام فلوراید تراپی یا درمان فلوراید برای شما برنامه ریزی شده است و نمی دانید چه انتظاری باید داشته باشید، باید در مورد دو روش متداول بدانید.

درمان وارنیش فلوراید

وارنیش فلوراید در مقایسه با درمان معمولی ژل یا فوم، روش جدیدتری است و تفاوت اصلی در کاربرد فلوراید است. با این روش، دندانپزشک فلوراید را با استفاده از یک فرچه کوچک مانند رنگ روی دندان های شما می زند و با تماس آن با بزاق، شروع به رسوب می کند.

با توجه به اینکه این فرآیند (قرار دادن) فوری نیست، به همین دلیل است که دندانپزشک به شما دستور می دهد که برای مسواک زدن و غذا خوردن صبر کنید.

برخلاف درمان ژل یا فوم، وارنیش دارای غلظت بالاتری از فلوراید است و گفته می شود که در جلوگیری از پوسیدگی دندان مؤثرتر است. علاوه بر این، بسیاری از دندانپزشکان این روش را به دلیل کاربرد آسان آن ترجیح می دهند.

فلوراید تراپی

فلوراید تراپی

درمان ژل یا فوم

این روش “مکتب کمی قدیمی” در نظر گرفته می شود، اما به این معنا نیست که بی تأثیر است! دندانپزشک از ژل یا فوم استفاده می کند که قبلاً درون تری هایی قرار داده شده است که با شکل دندان شما مطابقت دارد. سپس، تری مانند برخی از روش های سفید کردن دندان ها، داخل دهان شما قرار می گیرد. دندانپزشک به شما می گوید که حداقل چهار دقیقه بایت خود را داخل تری قرار دهید.

گرچه مرحله آماده سازی این روش ممکن است کمی پیچیده به نظر برسد، اما اکثر دندانپزشکان آن را دوست دارند زیرا می توانند فلوراید را به طور همزمان روی همه دندان ها اعمال کند.

با توجه به تفاوت بین درمان فوم و ژل، فوم انتخاب ارجح است زیرا شما برای درمان به مقدار کمتری از آن نیاز دارید. این همچنین به این معنا است که برای کودکان گزینه بهتری است زیرا می تواند خطر بلعیدن را کاهش دهد.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  باندینگ دندان چیست؟

همانطور که می دانید، مصرف مقادیر زیاد فلوراید می تواند بسیار خطرناک باشد و باعث بروز مشکلات سلامتی زیادی شود. افراد بزرگسال معمولاً با بلع مشکلی ندارند، اما کودکان مشکل دارند و به همین دلیل است که این درمان باید توسط یک متخصص انجام شود.

برخی از عوارض جانبی شایع مسمومیت با فلوراید عبارتند از استفراغ، حالت تهوع و درد شکم.

مزایای فلوراید تراپی

گرچه اکثر افراد از دندانپزشک متنفرند زیرا اکثر روش های دندانپزشکی شامل درد و ناراحتی هستند، اما پیشگیری بهترین نوع مراقبت از دندان است. وقتی مشکل یک دندان از مرحله درمان شدن گذشته و بیش از حد پوسیده شده باشد، کاری جز کشیدن آن نمی توان انجام داد.

به همین دلیل است که حتی اگر دردی احساس نمی کنید یا با دندان های خود مشکل دارید، مراجعه به دندانپزشک ضروری است!

فلوراید تراپی یا درمان فلوراید باعث تقویت مینای دندان یا لایه محافظ می شود و با این کار از ورود باکتری ها به لایه های داخلی دندان که باعث پوسیدگی دندان می شود جلوگیری می کند. علاوه بر این، از تکثیر باکتری های بد و «حمله» احتمالی به دندان های شما جلوگیری می کند.

همچنین، دندانپزشک به شما اطلاع خواهد داد که فلوراید تراپی حفره های شما را اصلاح نخواهد کرد یا پوسیدگی را از بین نخواهد برد، اما قرار ملاقات های بعدی دندانپزشکی شما را به تعویق خواهد انداخت. دو مرتبه در سال قرار گرفتن تحت فلوراید تراپی از پوسیدگی دندان ها جلوگیری می کند یا حداقل آن را کاهش می دهد.

با توجه به اینکه بهداشت دهان و دندان فواید متعددی برای سلامتی دارد و این درمان جزئی از آن محسوب می شود، بردن کودکان برای این روش درمانی نزد دندانپزشک، احتمال پوسیدگی در آنها را کاهش خواهد داد.

همچنین فلوراید تراپی دندان های شما را سفید نخواهد کرد، اما اگر با سایر راهکارها و عوامل سفید کننده دندان ترکیب شود، می تواند این کار را انجام دهد!

خوردن غذاهای نرم و سفت بعد از فلوراید تراپی

پس از فلوراید تراپی، توصیه می شود که به مدت دو تا سه ساعت غذاهای نرم بخورید.

اینها عبارتند از پوره سیب زمینی، ماکارونی، میوه های نرم مانند موز و خربزه، کیک پنیر، سس سیب و ماست. قانون اصلی این است که غذاها و نوشیدنی هایی که خیلی گرم یا خیلی سرد و خیلی شیرین نیستند پایبند مجاز می باشند.

وقتی صحبت از غذای سفت می شود، بعد از شش ساعت برای مصرف آنها چراغ سبز دارید.

نتیجه گیری

بنابراین، می توانید ۴ تا ۶ ساعت پس از فلوراید تراپی دندان های خود را مسواک بزنید! بعد از ۳۰ دقیقه می توانید غذا بخورید اما سعی کنید حداقل سه ساعت فقط غذای نرم بخورید. وقتی صحبت از غذاهای سفت می شود، می توانید بعد از شش ساعت آنها را بخورید.

گرچه تعدادی دستورالعمل های معمول برای مراقبت های بعد و به طور کلی این درمان وجود دارند، همیشه دستورالعمل های دندانپزشک خود را دنبال کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code