دندانپزشکی زیبایی چیست و چه خدماتی دارد؟

همه ما در بدن خود چیزهایی داریم که دوست داریم آنها تغییر دهیم، و برای بسیاری از افراد این شامل لبخند آنها نیز می شود. اگر دندان های شما کج، زرد، بدشکل یا از دست رفته هستند، درمان های زیبایی مختلفی در دندانپزشکی وجود دارند که می توانند به بازگرداندن اعتماد به نفس شما کمک کنند.

ممکن است نگران هزینه های مراجعه به دندانپزشک زیبایی باشید، اما این نباید مانعی برای شما باشد. چه بخواهید دندان های خود را سفید کنید، چه بخواهید دندان ترک خورده خود را ترمیم کنید، یا جایگزینی برای دندان از دست رفته خود قرار دهید، گزینه های مختلفی متناسب با بودجه های مختلف وجود دارند.

در این راهنما، می توانید همه چیز را در مورد انواع مختلف روش های دندانپزشکی بخوانید که معمولاً در مطب دندانپزشک های زیبایی ارائه می شوند، ببینید درمان های مختلف چقدر هزینه دارند.

یکی از خدماتی که به ارائه  درمان های بهتر در زمینه دندانپزشکی زیبایی کمک می کند، رادیوگرافی است که دندانپزشک با بدست آوردن دید دقیق تری نسبت به مشکلات دهان و دندان های شما، هم نتایجی رضایت بخش تر برای شما خلق خواهد کرد، هم از بروز مشکلات در آینده جلوگیری خواهد شد. هدف ما کمک به شما در تصمیم گیری آگاهانه است، در مورد اینکه چگونه می توانید لبخندی که دوست دارید را به دست آورید.

دندانپزشکی زیبایی چیست؟

دندانپزشکی زیبایی به هر عمل دندانپزشکی اطلاق می شود که به منظور بهبود ظاهر دندان ها یا لبخند انجام می شود. گاهی اوقات به این نوع کارها “تغییر لبخند” یا “لبخند هالیوودی” گفته می شود.

تقاضای زیادی برای فرایندهای زیبایی دندان وجود دارد، زیرا تنها ۹ درصد از مردم در سراسر جهان از دندان های خود کاملاً راضی هستند و تمایلی به تغییرات زیبایی ندارند.

فرایندهای زیبایی در دندانپزشکی ممکن است شامل تغییراتی در موارد زیر باشند:

 • رنگ دندان
 • موقعیت دندان ها
 • شکل و اندازه دندان ها
 • تراز فک
 • خط لثه
 • ظاهر کلی لبخند

گرچه تمرکز اصلی روی زیبایی شناسی است، بسیاری از فرایندهای زیبایی نیز به بهبود عملکرد دندان ها و سلامت کلی دهان کمک می کنند. با این حال، برخی از فرایندهای غیر قابل برگشت باعث آسیب های ماندگاری به مینای دندان می شوند. بنابراین، مهم است که در مورد فرایند انتخابی خود با دندانپزشک خود گفتگو کنید و متوجه شوید که دقیقاً شامل چه چیزی می شود.

اگر در حال برنامه ریزی برای یک تعمیر اساسی در ظاهر دندان های خود هستید، ممکن است بخواهید به فکی یک مشاوره طراحی لبخند باشید. فرآیند طراحی لبخند دیجیتال شامل همکاری با دندانپزشک به منظور برنامه ریزی دقیق برای انجام چندین روش برای بهبود زیبایی شما است.

انواع کارهای دندانپزشکی زیبایی

در اینجا برخی از متداول ترین درمان های زیبایی دندان که در دندانپزشکی ها انجام می شوند آورده شده اند:

دندانپزشکی زیبایی

دندانپزشکی زیبایی

سفید کردن دندان

ممکن است فکر کنید که لبخندهای سفید خیره کننده فقط برای افراد مشهور هستند، اما سفید کردن دندان در واقع محبوب ترین روش دندانپزشکی زیبایی در سراسر دنیا است. در یک نظرسنجی اخیر که توسط آکادمی دندانپزشکی زیبایی آمریکا انجام شد، ۵۸ درصد از پاسخ دهندگان اظهار داشتند که دندان های خود را به صورت تخصصی سفید کرده اند.

به دلیل پوسیدگی، رژیم غذایی و بهداشت نامناسب دهان، ممکن است لکه های قهوه ای یا سیاه روی دندان ها افراد ایجاد شده باشد یا ممکن است لکه های سفید ناشی از فلوئوروزیس روی دندان های خود داشته باشند.

وقتی صحبت از سفیدتر کردن دندان ها به میان می آید، گزینه های مختلفی برای انتخاب دارید. می توانید مبالغ بالایی را برای سفید کردن تخصصی دندان های خود در کلینیک های دندانپزشکی هزینه کنید، یا می توانید کیت سفید کننده دندان ها خریداری کنید. کیت های خانگی می توانند شامل استریپ های سفید کننده دندان، ژل ها و حتی فناوری LED باشند.

دندانپزشکی زیبایی

دندانپزشکی زیبایی

بریس ها

اگر می خواهید دندان های صاف تری داشته باشید، به نوعی از بریس ها نیاز خواهید داشت. این ابزارها به دندان های خاصی فشار وارد می کنند تا آنها را به موقعیت مطلوب منتقل کنند. کودکان و نوجوانان اغلب با بریس های فلزی درمان می شوند، اما اگر مایل به پرداخت هزینه بیشتر برای آنها هستید، انواع دیگری از بریس ها وجود دارند.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  علت حساسیت دندان و درمان آن چیست؟

بیمارانی که نمی خواهند آنقدر واضح باشد که از بریس ها استفاده می کنند، می توانند موارد زیر را در نظر بگیرند:

 • بریس های نامرئی: آنها الاینرهای پلاستیکی شفاف مانند محافظ دهان هستند که روی دندان ها قرار می گیرند و فقط از نزدیک قابل مشاهده می باشند.
 • بریس های لینگوال: طراحی آنها شبیه بریس های فلزی سنتی است، با این تفاوت که به پشت دندان ها متصل می شوند و داخل دهان پنهان می شوند.
 • بریس های سرامیکی شفاف یا همرنگ دندان: این بریس ها مانند بریس های فلزی عمل می کنند اما به گونه ای طراحی شده اند که با رنگ طبیعی دندان ها ترکیب شوند.

درمان با بریس ها، بسته به میزان حرکت مورد نیاز می تواند از شش ماه تا دو سال یا بیشتر طول بکشد.

بسیاری از افراد بزرگسال به دلیل نارضایتی از ظاهر دندان های خود، در اواخر زندگی خود بریس ها را دریافت می کنند. با این حال، تمیز کردن دندان های صاف تر در واقع راحت تر است، بنابراین دریافت بریس ها می تواند بهداشت دهان و دندان های شما را نیز بهبود بخشد.

ونیرها

ونیرهای پرسلن پوشش های نازک و همرنگ دندان هستند که دندانپزشک شما آنها را مستقیماً روی دندان های موجود اعمال می کند. می توان از آنها برای تغییر اندازه و شکل دندان ها، پوشش دادن عیوب سطحی، بستن فاصله بین دندان ها و تغییر رنگ دندان ها استفاده کرد.

شما می توانید ونیرها را برای یک دندان مشکل دار یا برای کل مجموعه دندان های جلوی خود استفاده کنید، که هر کدام به صورت جداگانه برای شما ساخته می شوند.

یک مجموعه کامل از ونیرها، یکی از سریع ترین راه ها برای اصلاح کامل لبخند است. با این حال، برای اعمال بیشتر انواع ونیرها باید مقدار کمی از مینای همه دندان ها برداشته شود که باعث می شود روندی غیرقابل بازگشت باشد. هنگامی که ونیرهای اصلی- معمولاً بعد از ۱۰- ۲۰ سال- جذابیت خود را از دست می دهند، باید آنها را تعویض کنید یا روی دندان ها روکش قرار دهید. ونیرهای پرسلن نسبت به ونیرهای کامپوزیتی قیمت بیشتری دارند.

جایگزین ونیرهای پرسلن، ونیرهای کامپوزیتی است. مواد کامپوزیت نرم در فرآیندی به نام “باندینگ دندان” روی دندان ها قرار داده و پرداخته می شوند و سپس سخت می شوند. کامپوزیت ماندگاری بالایی ندارد و ممکن است مانند پرسلن طبیعی به نظر نرسد، اما مقرون به صرفه تر است. از ونیرهای snap- on، که گاهی اوقات برچسب “ونیرهای تقلبی” روی آنها زده شده است، و در عین ارزان بودن، بیشتر از مفید بودن ضرر دارند، خودداری کنید.

ونیر دندان یک درمان صرفاً زیبایی است. اگر دندانی در اثر تروما یا پوسیدگی به شدت آسیب دیده باشد، برای محافظت از آنچه از ساختار دندان باقی مانده است، می توان یک ونیر دندان نصب کرد.

اگر نمی توانید هزینه ونیرهای سنتی را تقبل کنید، می توانید از ونیرهایی استفاده کنید که دائمی نیستند و هر زمان که بخواهید می توانید آنها را داخل دهان بگذارید و خارج کنید. آنها بسیار ارزان تر از ونیرهای معمولی هستند و به مراجعه به دندانپزشک نیاز ندارند. با این حال، اگر این مسیر دندانپزشکی از راه دور را انتخاب می کنید، به خاطر داشته باشید، زمانی که دندانپزشکان درگیر نیستند، همیشه خطراتی وجود دارد. همچنین، آنها جایگزینی برای دندان های از دست رفته نیستند، برای آن شما به دندان مصنوعی یا حتی بهتر از آن، ایمپلنت نیاز دارید.

دندانپزشکی زیبایی

دندانپزشکی زیبایی

کانتورینگ دندان

اگر فقط به تغییرات ظریف در اندازه، شکل و ارتفاع دندان های خود نیاز دارید، کانتورینگ زیبایی می تواند راهی مقرون به صرفه برای بهبود لبخند شما باشد.

این فرایند بسته به نیاز شما متفاوت خواهد بود. دندانپزشکان می توانند لب پر شدگی های کوچک و لبه های ناهموار دندان ها را پولیش کنند و دندان های نوک تیز را با کمترین ناراحتی برای شما تغییر شکل دهند. آنها همچنین ممکن است دندان هایی که بلندتر از دندان های مجاور خود هستند را سوهان بکشند.

کامپوزیت باندینگ می تواند برای ساختن دندان های کوچک یا کوتاه، ترمیم دندان های لب پر شده و حتی برای پر کردن فاصله بین دندان ها استفاده شود. این فرایند هنگامی که توسط یک تکنسین دندانپزشکی ماهر انجام می شود، نتایج کاملاً طبیعی به نظر می رسند.

از آنجا که این فرآیند برای هر فردی منحصر به فرد است، برای دریافت قیمت باید یک مشاوره داشته باشید. تکنیک های مورد استفاده نسبتاً ساده هستند و هیچ کار لابراتواری پر هزینه ای نیاز ندارد، بنابراین این می تواند راهی مقرون به صرفه برای جوان سازی لبخند شما باشد.

دندانپزشکی زیبایی

دندانپزشکی زیبایی

تغییر شکل مجدد لثه ها

اکثر مردم احتمالاً به شکل لثه های خود فکر نمی کنند. با این حال، اگر نسبت به ظاهر خود حساس هستید، راه هایی برای اصلاح این وضعیت وجود دارند.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  درمان ریشه چیست؟ رادیوگرافی با اشعه ایکس چه نقشی در آن دارد؟

اگر لثه های شما ناهموار هستند یا بیش از حد دندان هایتان را پوشش داده اند و لبخند شما را لثه ای کرده اند، دندانپزشک شما می تواند با استفاده از لیزر یا چاقوی جراحی بافت لثه را برش دهد. این روش ساده می تواند تفاوت زیادی در ظاهر لبخند شما ایجاد کند.

از سوی دیگر، ممکن است از تحلیل رفتگی لثه ها رنج ببرید. این می تواند به دلیل یک وضعیت پزشکی مانند بیماری لثه یا به عنوان یک عارضه جانبی برخی داروها رخ دهد.

اگر لثه های شما بیش از حد تحلیل بروند ممکن است دندان های شما لق شده و حتی بیفتند، و در معرض خطر عفونت پریودنتال قرار خواهید داشت. در این مورد، دندانپزشک یا پریودنتیست می تواند بافت لثه را پیوند بزند تا لثه های شما را به وضعیت سالم بازگرداند. کانتورینگ و پیوند لثه معمولاً با بی حسی موضعی انجام می شود.

اینله و آنله

اینله ها و اینله ها، شبیه پرکردن ها، اغلب زمانی استفاده می شوند که سطح کافی از دندان، یا ثبات کافی برای حمایت از پرکننده ها وجود نداشته باشد.

برای افرادی که دارای حفره هستند و به پر کردن نیاز دارند، اینله ها و آنله ها یک جایگزین ارائه می دهند. بر خلاف پرکردن ها، آنها در لابراتوار دندانپزشکی ساخته می شوند و به دندان چسبانده می شوند.

برای یک دندان پوسیده، اینله ها و آنله ها باعث تضعیف دندان باقیمانده نخواهند شد، بنابراین ممکن است راه حل بهتری باشند. آنها همچنین جایگزین خوبی برای روکش ها هستند، که برای دریافت آنها، دندان باقی مانده به اندازه کافی قوی نیست.

اینله ها هم از رزین و هم از پرسلن ساخته می شوند. درمان با اینله معمولاً به دو بار مراجعه به دندانپزشک نیاز دارد. از طرف دیگر، آنله ها برای درمان دندان هایی استفاده می شوند که نوک یا کاسپ آنها آسیب دیده است، اما روند انجام آن تقریباً یکسان است.

ایمپلنت های دندانی

اگر یک یا چند دندان از دست رفته دارید، احتمالاً تمایل دارید جایگزینی برای آنها قرار دهید، بخصوص اگر شکاف به جا مانده از آن در موقعیت بسیار قابل توجهی باشد.

ایمپلنت های دندانی قوی، بادوام و به گونه ای طراحی شده اند که شبیه دندان های طبیعی هستند. ایمپلنت درون استخوان فک شما قرار می گیرد، سپس روکش دندان به اباتمنت متصل می شود. اگر به خوبی از آنها مراقبت کنید می توانند ۱۰ تا ۱۵ سال، یا بیشتر دوام بیاورند.

اگر در یک ردیف چندین دندان پشت سر هم از دست رفته دارید که به تعویض نیاز دارند، ممکن است بریج بر پایه ایمپلنت های دندانی یک گزینه باشد. ایمپلنت در هر دو سر آن می تواند از یک بریج سه یا چهار دندانی حمایت کند، که ارزان تر از سه یا چهار ایمپلنت تکی است.

برای جایگزینی همه دندان ها، پروتزهای بر پایه ایمپلنتی مانند All- on- 4 مقرون به صرفه ترین گزینه هستند.

سایر جایگزین های دندان

ایمپلنت ماندگارترین و با دوام ترین راه برای جایگزینی دندان است، همچنین به حفظ توده استخوانی در فک کمک می کند. اما آنها همچنین به مراتب گران ترین نیز هستند.

اگر بودجه شما به ایمپلنت نمی رسد، بریج دندان (برای یک یا دو دندان مجاور) یا پروتز (برای یک یا چند دندان) جایگزین های مقرون به صرفه تری هستند.

هزینه های دندانپزشکی زیبایی

هزینه های درمان خصوصی دندانپزشکی می تواند در سراسر کشور و از دندانپزشکی به دندانپزشک دیگر بسیار متفاوت باشد. خوشبختانه، راه های مختلفی وجود دارد که با کمک آنها می توانید در هزینه های دندانپزشکی زیبایی صرفه جویی کنید یا پرداخت ها را مقرون به صرفه تر کنید.

بیمه دندانپزشکی

این امکان وجود دارد که بیمه درمانی شما برخی از این درمان ها را پوشش دهد. انواع مختلفی از طرح های پوشش هزینه های دندانپزشکی وجود دارند و طرحی که انتخاب می کنید روی حق بیمه، فرانشیز و سطح پوشش شما تأثیر خواهد داشت.

غیر معمول است که بیمه های دندانپزشکی، بازپرداخت مبالغ هنگفتی از دندانپزشکی زیبایی را تقبل کنند، و ممکن است برخی از درمان ها به طور کلی شامل بیمه نشوند. موارد زیر را به دقت بررسی کنید:

 • درصدی که بیمه نامه برای هر درمان خاص بازپرداخت می کند.
 • حداکثر محدودیت سالانه
 • دوره های انتظار
 • پوشش شرایط از قبل موجود
 • معاینات اجباری قبل از شروع پوشش بیمه
شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  ساخت سرجیکال گاید یا راهنمای جراحی ایمپلنت با استفاده از نرم افزار دندانپزشکی

طرح های بیمه غرامت دندانی، احتمالاً نزدیک ترین چیزی است که شما به پوشش کامل خواهید رسید. این نوع بیمه درصدی از هزینه های مراقبت های دندانی را به شما پرداخت خواهد کرد.

گزینه دیگر، اگرچه از نظر فنی بیمه نیست، برنامه های تخفیف دندانپزشکی است. تخفیف ها بسته به نوع درمان از ۱۰ تا ۵۰ درصد متغیر هستند. هزینه سالانه ای وجود دارد و شامل برخی از مراحل اولیه مانند چکاپ و تمیز کردن است.

تأمین مالی

اگر بیمه درمانی شما فرایندهای دندانپزشکی شما را پوشش نمی دهد، یا اگر هنوز هزینه های زیادی دارید، گزینه های تأمین مالی در دسترس هستند. وام دندانپزشکی یا کارت اعتباری به شما امکان پرداخت اقساطی را می دهد و درمان شما را مقرون به صرفه تر می کند.

از طرف دیگر، بیشتر دندانپزشکان برنامه های پرداخت دندانپزشکی را مستقیماً به بیماران خود ارائه می دهند- از دندانپزشک خود در مورد گزینه های خود سؤال کنید.

شما همچنین می توانید با مراجعه به دانشکده دندانپزشکی در هزینه ایمپلنت دندان و سایر هزینه های دندانپزشکی زیبایی صرفه جویی کنید.

اکثر دندانپزشکان بسته های مالی ارائه می دهند تا بتوانید هزینه درمان های گران تر را به صورت اقساطی پرداخت کنید. اگر این مسیر را پیموده اید، سعی کنید یک معامله ۰% پیدا کنید تا بهای بهره را نپردازید.

هنگام تصمیم گیری در مورد اینکه آیا روش انتخابی شما ارزش سرمایه گذاری را دارد یا خیر، باید در نظر بگیرید که نتایج تا چه مدت ممکن است دوام داشته باشند. همچنین هزینه های مستمر مانند نگهدارنده های شبانه برای کارهای ارتودنسی را در نظر بگیرید.

دندانپزشکی زیبایی

دندانپزشکی زیبایی

مراقبت از لبخند شما

البته بهترین راه برای صرفه جویی در هزینه های دندانپزشکی زیبایی مراقبت از دندان ها است. درست است که همه ما با لبخند هالیوودی متولد نشده ایم، بنابراین اگر بخواهید برخی از فرایندهای زیبایی را انجام دهید، کاملاً قابل درک است. اما با رعایت بهداشت دهان و دندان ها با انجام کارهایی مانند مسواک زدن و نخ دندان کشیدن، مطمئن شوید که همیشه دهان، لثه ها و دندان های سالمی دارید. همچنین مهم است که حداقل سالی یک مرتبه برای معاینه به دندانپزشک مراجعه کنید. همه اینها باعث خواهند شد که در آینده کمتر به کارهای زیبایی نیاز داشته باشید.

دندان های لکه دار؟ ۷ غذا و نوشیدنی که باید از آنها اجتناب کنید.

دندان های لکه دار نه تنها ظاهر شما را تحت تأثیر قرار می دهند، بلکه می توانند روی احساس شما نسبت به خودتان نیز تأثیر بگذارند. بیش از ۷۵ درصد از افراد آرزو دارند که لبخندی روشن تر، سفیدتر یا صاف تر داشته باشند. برای یک فرد معمولی، بهترین راه برای سفید نگه داشتن دندان های خود این است که مراقب آنچه می خورد باشد. بویژه از خوردن این خوراکی ها و نوشیدنی ها اجتناب کنید:

قهوه، چای، بلوبری، چغندر، سس گوجه فرنگی، نوشابه، شراب قرمز

خوراکی های اسیدی (مانند گوجه فرنگی) و خوراکی های شیرین (مانند نوشابه) مینای خارجی سخت دندان های شما را ضعیف می کنند. این نه تنها منجر به پوسیدگی دندان ها می شود، بلکه باعث می شوند لکه ها آسان تر عمقی شوند. حفره های میکروسکوپی که در نتیجه دمینرالیزیشن یا پوسیدگی در دندان های شما ایجاد می شوند مانند آهنربا برای لکه ها هستند. این عیوب ریز را نمی توان تنها با مسواک زدن و نخ دندان کشیدن پاک کرد.

اگر از این خوراکی ها لذت می برید، خودتان را سرزنش نکنید! آنها را به خوراکی های گاه به گاه تبدیل کنید، نه هوس های روزمره. می توان خطر ایجاد لکه ها روی دندان ها را با آب کشیدن دهان بعد از خوردن آنها به حداقل رساند. اما فوراً مسواک نزنید! کمی صبر کنید تا بزاق دهان شما کار خود را انجام دهد. در غیر این صورت فقط اسید و رنگدانه ها را روی سطح دندان های خود می مالید و لکه ها را بدتر می کنید!

دندانپزشکی زیبایی

دندانپزشکی زیبایی

نتیجه گیری

بسیاری از فرایندهای دندانپزشکی زیبایی وجود دارند که می توانید آنها را برای بهبود ظاهر دندان های خود انجام دهید- چه رنگ، شکل یا موقعیت آنها که شما را آزار می دهد.

گرچه اکثر فرایندهایی که صرفاً زیبایی هستند گران نیز هستند، اما هنوز گزینه های مقرون به صرفه ای وجود دارند. نخستین گام شما باید این باشد که برای مشاوره با یک یا چند دندانپزشک در مورد انتخاب های خود صحبت کنید و از هزینه ها مطلع شوید.

امیدواریم راه حلی پیدا کنید که به شما لبخندی بدهد که از نشان دادن آن مطمئن باشید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code