تصاویر رادیوگرافی برای کشیدن دندان عقل

در این نوشته می خوانید:

اگر به کشیدن دندان عقل فکر می کنید، ممکن است به این موضوع فکر کنید که آیا تصاویر رادیوگرافی دندانپزشکی با اشعه ایکس ضروری هستند یا خیر. پاسخ آری است! تصاویر رادیوگرافی با اشعه ایکس بخش مهمی از فرآیند کشیدن دندان عقل را تشکیل می دهند. دندان عقل که تحت عنوان دندان مولر سوم نیز شناخته می شود، آخرین دندان دائمی است که در قسمت عقب دهان می روید.

آنها اغلب فضای کافی برای رشد مناسب ندارند و می توانند باعث ایجاد درد، عفونت و حتی آسیب به دندان های مجاور شوند. برای ارزیابی موقعیت دندان ها و برنامه ریزی برای کشیدن دندان، عکس رادیوگرافی دندانپزشکی ضروری است. در این مقاله برای شما توضیح می دهیم که چرا عکسبرداری با اشعه ایکس برای کشیدن دندان عقل مهم است و در طول این فرایند چه انتظاراتی می توانید داشته باشید.

خلاصه مطالب

 • برای کشیدن دندان عقل، گرفتن عکس رادیوگرافی با اشعه ایکس به طور منظم از دندان ضروری است.
 • شناخت دندان های عقل و مشکلات احتمالی آنها ضروری است.
 • انواع مختلفی از تصاویر رادیوگرافی دندانپزشکی با اشعه ایکس وجود دارند و ایمن و غیر تهاجمی هستند.
 • تصاویر رادیوگرافی دندانپزشکی با اشعه ایکس امکان تشخیص زود هنگام مشکلات دندانی و برنامه های درمانی را فراهم می سازند.
 • آماده سازی برای عکسبرداری دندانپزشکی با اشعه ایکس ممکن است شامل استفاده از پیش بند سربی و خارج کردن اجسام فلزی از دهان و اطراف سر باشد.
 • فرایند گرفتن عکس رادیوگرافی دندانپزشکی با اشعه ایکس معمولاً تنها چند دقیقه طول می کشد.
 • یک دندانپزشک یا جراح دهان، تصاویر رادیوگرافی دندانپزشکی با اشعه ایکس را برای ارزیابی موقعیت دندان عقل و هر گونه مشکل زمینه ای دندانی تفسیر می کند.
 • نتایج عکسبرداری دندانی با اشعه ایکس تأثیر قابل توجهی در نحوه کشیدن دندان عقل شما خواهد داشت.
تصاویر رادیوگرافی برای کشیدن دندان عقل

تصاویر رادیوگرافی برای کشیدن دندان عقل

آشنایی با کشیدن دندان عقل

دندان های عقل بین ۱۷ تا ۲۵ سالگی رشد می کنند و به دلیل موقعیت یا اندازه خود می توانند مشکلاتی ایجاد کند. علائمی که ممکن است نشان دهنده نیاز به کشیدن دندان عقل باشند عبارتند از درد شدید، عفونت و آسیب به دندان های مجاور. اگر دندان عقل درمان نشود، می تواند عوارضی مانند تحلیل استخوان و آسیب عصبی ایجاد کند.

رعایت بهداشت خوب دهان و دندان، از جمله مسواک زدن و نخ دندان کشیدن منظم، قبل از فرایند کشیدن دندان مهم است. عکس رادیوگرافی دندانپزشکی با اشعه ایکس، از جمله تصاویر رادیوگرافی پانوراما با اشعه ایکس و تصاویر OPG با اشعه ایکس معمولاً برای برنامه ریزی برای کشیدن دندان و تعیین موقعیت دندان ها و ساختارهای اطراف استفاده می شود. بعد از مشاوره با دندانپزشک، می توان دندان های عقل کج را با استفاده از روش های جراحی تحت بی حسی موضعی یا بیهوشی عمومی کشید.

برای کنترل درد بعد از جراحی، ممکن است داروهای مسکن لازم باشند. رعایت دقیق دستورالعمل های دندانپزشک برای مراقبت های بعد از جراحی و نظارت بر علائم عفونت، از جمله تورم و تب، در روزهای بعد از جراحی بسیار مهم است.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  باندینگ دندان چیست؟

تصویر رادیوگرافی دندانپزشکی با اشعه ایکس چیست؟

تصویر رادیوگرافی دندانپزشکی با اشعه ایکس یک ابزار تشخیصی ضروری برای فرآیند کشیدن دندان عقل است. تصویر رادیوگرافی با اشعه ایکس، تصویر دقیقی از دندان ها و بافت های نرم اطراف آنها ارائه می دهد و این امکان را برای دندانپزشک فراهم می آورد تا موقعیت دندان عقل را ارزیابی کرده و برای فرایند کشیدن دندان برنامه ریزی کند. تصاویر رادیوگرافی دیجیتال با اشعه ایکس، تصاویری را در فایل های دیجیتالی تولید می کند که برای تشخیص در هر زمان و هر مکان، بدون محدودیت زمانی و مکانی، قابل دسترسی هستند.

بدون تصاویر رادیوگرافی دندانپزشکی با اشعه ایکس، درک کامل موقعیت دندان ها برای دندانپزشک دشوار است، که می تواند منجر به بروز مشکلاتی در حین فرایند کشیدن دندان شود. در میان سایر کاربردها، دندانپزشکان می توانند از آن برای برنامه ریزی برای کاشت ایمپلنت های دندانی، ارزیابی مشکلات استخوان فک، برنامه ریزی درمان ریشه یا نظارت بر وضعیت دندان عقل استفاده کنند.

تصاویر رادیوگرافی دندانپزشکی با اشعه ایکس در دو نوع اصلی وجود دارند: داخل دهانی و خارج دهانی. تصاویر رادیوگرافی داخل دهانی با اشعه ایکس از یک فیلم یا حسگر در داخل دهان استفاده می کنند، در حالی که تصاویر رادیوگرافی خارج دهانی با اشعه ایکس از فیلم یا حسگر خارج از دهان استفاده می کنند.

تصاویر رادیوگرافی داخل دهانی با اشعه ایکس

انواع تصاویر رادیوگرافی داخل دهانی با اشعه ایکس عبارتند از:

تصاویر رادیوگرافی برای کشیدن دندان عقل

تصاویر رادیوگرافی برای کشیدن دندان عقل

تصویر رادیوگرافی بایت وینگ با اشعه ایکس

در این نوع تصاویر رادیوگرافی، دندان های دو فک بالا و پایین در یک ناحیه خاص از دهان نشان داده می شوند و پوسیدگی بین دندان ها و تغییرات زیر خط لثه را تشخیص می دهند. معمولاً ریشه دندان ها را نشان نمی دهند.

تصویر رادیوگرافی پری آپیکال با اشعه ایکس

این نوع تصاویر، کل دندان را از تاج تا نوک ریشه نشان می دهند و به تشخیص پوسیدگی دندان، بیماری لثه یا بیماری پریودنتال، تحلیل استخوان و سایر ناهنجاری ها در دندان یا استخوان اطراف کمک می کنند.

تصاویر رادیوگرافی اکلوزال با اشعه ایکس

این نوع تصاویر، مشکلات سقف یا کف دهان را تشخیص می دهند، به تشخیص دندان های شکسته یا نهفته کمک می کنند و ریشه دندان های جلوی را ارزیابی می کنند. همچنین کیست ها، آبسه ها و شکستگی های فک را شناسایی می کنند.

تصاویر رادیوگرافی خارج دهانی با اشعه ایکس

تصاویر رادیوگرافی خارج دهانی با اشعه ایکس انواع مختلفی دارند، از جمله:

تصاویر رادیوگرافی دندانی پانورامیک با اشعه ایکس

تمام ساختارهای دهان را در یک تصویر نشان می دهد، از جمله دندان های دو فک بالا و پایین، مفاصل فک، اعصاب، سینوس ها و استخوان پشتیبان. این تصاویر یک نمای کلی از مشکلات موجود سلامت دهان و دندان ارائه می دهد.

تصاویر رادیوگرافی سفالومتریک با  اشعه ایکس

این تصاویر کل سر را از طرفین و محل دندان ها تا فک نشان می دهند. ارتودنتیست ها از آن برای برنامه ریزی طرح درمان استفاده می کنند.

سی تی اسکن پرتو مخروطی

این نوع تصاویر عکس هایی سه بعدی از دندان ها، فک ها، مفاصل، اعصاب و سینوس ها، تومورها یا شکستگی های صورت می گیرند. جراحان از آنها برای بررسی ارتفاع، عرض و محل استخوان فک قبل از کاشت ایمپلنت های دندانی استفاده می کنند.

دستگاه تصویربرداری رادیوگرافی

دستگاه تصویربرداری با اشعه ایکس پس از هدایت به سمت منطقه مورد نظر، به سرعت یک پرتو اشعه ایکس با حداقل تشعشع را به منطقه ارسال می کند و تصویری را روی یک آشکارساز تخصصی یا فیلم اشعه ایکس ایجاد می کند. تصاویر رادیوگرافی دندانپزشکی با اشعه ایکس، نمای دو بعدی از دندان ها و بافت های اطراف را نشان می دهند.

این تصاویر موقعیت دندان های عقل و هر گونه مشکلات زمینه ای دندانی که ممکن است روی جراحی تأثیر بگذارند را ارزیابی می کند. هر یک از انواع تصاویر رادیوگرافی با اشعه ایکس مزایا و محدودیت هایی دارد و دندانپزشک بهترین نوع را برای نیازهای بیمار انتخاب خواهد کرد.

دندانپزشک هنگام تفسیر تصاویر رادیوگرافی دندانپزشکی با اشعه ایکس، به دنبال موارد زیر خواهد بود:

 • موقعیت دندان های عقل، شامل نهفته بودن یا رشد زاویه دار آنها.
 • نزدیکی دندان های عقل به سایر ساختارهای دهان شامل اعصاب مجاور، سینوس ها و دندان های مجاور.
 • هر گونه مشکل زمینه ای دندانی، از جمله حفره، بیماری لثه، کیست یا تومور، که باید قبل از جراحی بررسی شوند.
تصاویر رادیوگرافی برای کشیدن دندان عقل

تصاویر رادیوگرافی برای کشیدن دندان عقل

عوارض ناشی از نکشیدن به موقع دندان های عقل

با تجزیه و تحلیل دقیق تصاویر رادیوگرافی دندانپزشکی با اشعه ایکس، دندانپزشک می تواند بهترین اقدام را برای کشیدن دندان عقل به صورت ایمن و با کمترین خطر عوارض مشخص نماید. اگر دندان عقل هنگام بروز مشکل کشیده نشود، می تواند منجر به بروز عوارض و مشکلات متعددی شود. این عوارض می توانند شامل موارد زیر باشند:

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  دندانپزشکی زیبایی چیست و چه خدماتی دارد؟

درد:

دندان عقل می تواند باعث درد شدید شود، بخصوص اگر نهفته یا عفونی شود.

عفونت ها:

دندان های عقلی که تا حدی روییده اند، ممکن است به سختی تمیز شوند و منجر به بروز عفونت شوند.

آسیب به دندان های مجاور:

رشد دندان عقل به صورت زاویه دار می تواند به دندان های مجاور فشار وارد کند و باعث آسیب یا ناهماهنگی شود.

تحلیل رفتن استخوان:

دندان های عقلی که تا حدی رویش دارند می توانند باعث ایجاد یک پاکت باکتری در اطراف دندان شوند که منجر به تحلیل استخوان در فک می شود.

آسیب عصبی:

در موارد نادر، کشیدن دندان عقل می تواند منجر به بروز آسیب عصبی شود، که می تواند باعث بی حسی یا سوزن سوزن شدن داخل دهان و صورت شود.

تصاویر رادیوگرافی برای کشیدن دندان عقل

تصاویر رادیوگرافی برای کشیدن دندان عقل

اهمیت تصاویر رادیوگرافی دندانپزشکی با اشعه ایکس برای کشیدن دندان عقل

در اینجا چند دلیل وجود دارند که چرا قبل از کشیدن دندان عقل، عکسبرداری با اشعه ایکس ضروری است:

برای تعیین موقعیت دندان ها:

رادیوگرافی دندانپزشکی می تواند موقعیت دندان های عقل را نشان دهد، از جمله اینکه آیا نهفته هستند یا به صورت زاویه دار رشد کرده اند. این اطلاعات برای طراحی روش کشیدن دندان حیاتی است.

برای ارزیابی خطر عوارض:

تصاویر رادیوگرافی دندانپزشکی با اشعه ایکس همچنین می توانند نزدیکی دندان های عقل به سایر ساختارهای دهان مانند اعصاب یا سینوس ها را نشان دهند. این اطلاعات برای تعیین خطر عوارض در طول فرایند کشیدن دندان ضروری هستند.

برای شناسایی مشکلات زمینه ای دندانی:

عکسبرداری دندانپزشکی با اشعه ایکس می تواند مشکلات اساسی دندان مانند پوسیدگی یا بیماری لثه که ممکن است قبل از عمل کشیدن به بررسی نیاز داشته باشند، را آشکار کند. گرچه معاینه فیزیکی می تواند اطلاعاتی در مورد موقعیت دندان ها ارائه دهد، اما محدودیت هایی دارد. در اینجا چند محدودیت برای معاینه فیزیکی بدون تصاویر رادیوگرافی دندان با اشعه ایکس وجود دارند:

فقط اطلاعات سطحی در دسترس هستند:

دندانپزشک بدون تصاویر رادیوگرافی دندان با اشعه ایکس، فقط می تواند قسمت هایی از دندان که در دهان قابل مشاهده هستند را ببیند. به این معنا که آنها ممکن است اطلاعات مهمی در مورد موقعیت دندان ها در زیر خط لثه را از دست بدهند.

تشخیص نهفتگی مشکل است:

دندان عقل نهفته در زیر خط لثه گیر کرده است. بدون تصاویر رادیوگرافی با اشعه ایکس، تعیین اینکه آیا دندان عقل نهفته است یا خیر، دشوار است.

خطرات عدم گرفتن عکس رادیوگرافی قبل از کشیدن دندان

خطرات عدم گرفتن عکس رادیوگرافی دندان با اشعه ایکس قبل از کشیدن دندان عقل شامل موارد زیر هستند:

آسیب به دندان های مجاور:

بدون تصاویر رادیوگرافی دندان با اشعه ایکس، تشخیص موقعیت دندان عقل نسبت به دندان های مجاور دشوار است. این می تواند خطر آسیب به دندان های مجاور در طول فرایند کشیدن را افزایش دهد.

کشیدن ناقص:

بدون تصاویر رادیوگرافی دندان با اشعه ایکس، ممکن است دندانپزشک نتواند دندان عقل را به طور کامل در بیاورد یا تکه های کوچکی از آن به جای بمانند. این می تواند منجر به بروز درد، عفونت و سایر عوارض شود.

تصاویر رادیوگرافی برای کشیدن دندان عقل

تصاویر رادیوگرافی برای کشیدن دندان عقل

فرایند گرفتن عکس رادیوگرافی دندان با اشعه ایکس: چه انتظاری باشد داشت؟

اگر دندانپزشک شما گرفتن عکس رادیوگرافی دندان را برای فرایند کشیدن دندان عقل شما توصیه کرده است، ممکن است به این موضوع فکر کنید که چه انتظاری باید داشته باشید. در اینجا یک مرور کلی از مراحل مربوط به فرایند گرفتن عکس رادیوگرافی دندان با اشعه ایکس وجود دارد:

آمادگی برای گرفتن عکس رادیوگرافی دندانپزشکی

 • نخستین گام برای آماده شدن برای عکسبرداری از دندان با اشعه ایکس، اطلاع دادن به دندانپزشک در مورد شرایط پزشکی یا آلرژی ممکن است.
 • قبل از انجام این فرایند، ممکن است از شما خواسته شود که هر گونه جواهرات یا اشیاء فلزی را از دهان یا مکان های نزدیک دهان خود مانند حلقه های بینی یا گوش خارج کنید.
 • دندانپزشک شما همچنین ممکن است از شما بخواهد که یک پیشبند سربی بپوشید تا از بقیه بدن خود در برابر اشعه محافظت کنید.
شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  اوردنچرها روی ایمپلنت های دندانی

مراحل گرفتن عکس رادیوگرافی دندانپزشکی

 • در طول این فرایند، از شما خواسته می شود که در مقابل دستگاه رادیوگرافی با اشعه ایکس بنشینید یا بایستید.
 • دندانپزشک یا دستیار دندانپزشک شما یک سنسور یا فیلم کوچک را داخل دهان شما قرار می دهد تا تصاویر اشعه ایکس را بگیرد.
 • از شما خواسته می شود تا زمانی که دستگاه اشعه ایکس روشن است، ثابت باقی بمانید.
 • دندانپزشک شما ممکن است چندین عکس رادیوگرافی از زوایای مختلف بگیرد تا تصویر کاملی از دندان ها و فک شما بگیرد.

مدت زمان فرایند گرفتن عکس رادیوگرافی

 • گرفتن عکس رادیوگرافی دندان با اشعه ایکس معمولاً تنها چند دقیقه طول می کشد.
 • ممکن است لازم باشد چند دقیقه صبر کنید تا تصاویر ایجاد یا پردازش شوند.

اقدامات احتیاطی ایمنی در حین گرفتن عکس رادیوگرافی

 • تصاویر رادیوگرافی دندانپزشکی با اشعه ایکس به طور کلی بی خطر هستند، اما برخی از اقدامات احتیاطی وجود دارند که دندانپزشک شما برای به حداقل رساندن میزان اشعه ای انجام می دهد که شما در معرض آن قرار می گیرید.
 • از شما خواسته می شود برای محافظت از بدن خود یک پیش بند سربی بپوشید.
 • دندانپزشک شما همچنین از کمترین دوز ممکن اشعه برای گرفتن تصاویر مورد نیاز برای فرایند شما استفاده خواهد کرد.

تفسیر تصویر رادیوگرافی دندان با اشعه ایکس

هنگامی که تصاویر رادیوگرافی دندانپزشکی با اشعه ایکس گرفته شدند، باید برای طراحی درمان کشیدن دندان عقل تفسیر شوند. در اینجا چند نکته در مورد تفسیر تصویر رادیوگرافی دندان با اشعه ایکس وجود دارند:

 • چه کسی تصویر رادیوگرافی دندان با اشعه ایکس را تفسیر می کند؟ دندانپزشک تصاویر رادیوگرافی دندان با اشعه ایکس را تفسیر می کند. آنها به دنبال ناهنجاری ها یا مشکلاتی خواهند بود که روی فرایند کشیدن دندان عقل تأثیر می گذارند.
 • درک تصاویر. تصاویر رادیوگرافی دندان با اشعه ایکس ممکن است با استفاده از فیلم یا اشعه ایکس دیجیتالی گرفته شوند. آنها نمای دو بعدی از دندان ها و بافت های اطراف را نشان می دهند. دندانپزشک شما از این تصاویر برای ارزیابی موقعیت دندان عقل و هرگونه مشکل اساسی دندانی استفاده خواهد کرد.
 • ناهنجاری هایی که در تصاویر رادیوگرافی دندان با اشعه ایکس مشاهده می شوند. تصاویر رادیوگرافی دندان با اشعه ایکس ممکن است ناهنجاری هایی مانند دندان عقل نهفته، حفره های دندانی، بیماری لثه و کیست یا تومور را نشان دهند. دندانپزشک شما از این اطلاعات برای تعیین بهترین راه عمل شما استفاده خواهد کرد و گاهی اوقات در صورت نیاز درمان ریشه را توصیه خواهد کرد.
 • تأثیر احتمالی تصویر رادیوگرافی دندان با اشعه ایکس روی کشیدن دندان عقل. نتایج تصاویر رادیوگرافی دندان با اشعه ایکس تأثیر قابل توجهی در نحوه کشیدن دندان عقل شما خواهند داشت.

فرض کنید یک عکس رادیوگرافی با اشعه ایکس نشان می دهد که دندان عقل نهفته است یا در موقعیت دشواری قرار دارد. دندانپزشک شما ممکن است به ابزار یا تکنیک های خاصی برای کشیدن ایمن آنها نیاز داشته باشد. اگر تصویر رادیوگرافی با اشعه ایکس مشکلات اساسی دندانی را نشان دهد، ممکن است نیاز باشد دندانپزشک شما قبل از اقدام به کشیدن دندان، این مشکلات را برطرف کند.

سخن پایانی

در پایان باید یگوییم، تصاویر استاندارد رادیوگرافی دندان با اشعه ایکس برای کشیدن دندان عقل ضروری هستند. آنها اطلاعات مهمی را در مورد موقعیت دندان ها، خطر عوارض و هر گونه مشکل اساسی دندانی که ممکن است قبل از فرایند کشیدن به بررسی نیاز داشته باشند را ارائه می دهند. فرایند گرفتن عکس رادیوگرافی دندان با اشعه ایکس ایمن، غیر تهاجمی است و معمولاً تنها چند دقیقه طول می کشد. تفسیر تصاویر به تخصص دندانپزشکی نیاز دارد که از اطلاعات برای برنامه ریزی بهترین اقدام برای کشیدن دندان عقل شما استفاده کند.

فرض کنید در حال تجربه درد یا ناراحتی از دندان عقل خود هستید. در این صورت، تعیین وقت ملاقات با یک متخصص دندانپزشکی در اسرع وقت مهم است. امروز یک قرار ملاقات بگذارید و اولین قدم را به سمت لبخندی سالم و بدون درد بردارید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code